Kiedy darowizny dla powiązanej fundacji są ukrytym zyskiem
Darowizny przekazane dla powiązanej fundacji przez spółkę opodatkowaną estońskim CIT mogą być traktowane jako ukryte zyski i opodatkowane ryczałtem od dochodów spółek.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 24 lipca 2024 r. (I SA/Gd 351/24).
Spółka rozlicza podatek w systemie estońskiego CIT. Wspólnicy posiadający całość udziałów w kapitale zakładowym założyli fundację działającą na podstawie ustawy o fundacjach i niemającą statusu fundacji rodzinnej. Fundacja prowadzi działalność pożytku publicznego jako działalność podstawową. Spółka zamierza przekazać na rzecz fundacji darowizny pieniężne. Według spółki będą to wydatki związane z prowadzoną przez spółkę działalnością gospodarczą. Spółka zadała pytanie, czy darowizny powinny zostać zaliczone w poczet ukrytych zysków i opodatkowane ryczałtem. Według jej argumentacji ukrytymi zyskami będą wyłącznie takie świadczenia, które są substytutem wypłaty podzielonego zysku. Z tego powodu darowizny przekazywane przez spółkę na rzecz fundacji nie mogą zostać uznane za ukryty zysk, gdyż ich wykonanie nie przejawia związku z prawem do udziału w zysku spółki.
Dyrektor KIS...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta